İslami Sohbet

Ana Sayfa İslami Sohbet Odaları

İslami Sohbet

İslami sohbet siteleri ile diğer sohbet siteleri arasında bazı önemli farklılıklar bulunmaktadır. Her şeyin öncesinde bu sitelere diğer sitelere oranla daha fazla kadın kullanıcı giriş yapar. Bunun sebebi seviyenin diğer sitelere oranla daha yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Sohbetler genellikle daha dini yönde ilerlemektedir. İnsanlar birbirleri ile kitaplarda okuduklarını ve hatta ayetleri paylaşırlar. Her sitenin kendine özgü bir yönetim şekli bulunmaktadır. Ama genel olarak ele aldığımızda yaş olarak daha büyük insanların İslami chat sitelere giriş yaptıklarını söyleyebiliriz. Düşünce bakımından da diğer sitelere nazaran farklılıklar söz konusu olabilir. Tüm bu unsurlar bir araya geldiğinde ise bu siteler içerisinde diğer sitelere oranla daha olgun insanların bulunduğunu ifade etmemiz yanlış olmaz. Değinmemiz gereken bir diğer konu da İslami sohbet odalarına sadece Müslümanların değil, diğer dini inanışlara sahip olanların da giriş yaptıklarıdır. Biraz önce de belirttiğimiz gibi daha olgun insanların bulunması dolayısı ile kimse bu ortamlardan dışlanmaz. Akıl mantık çerçevesinde ve herkesin birbirine karşı saygılı davranması ile farklı görüşler tartışılabilir. Ancak bu odalarda kavga ya da küfür gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmak mümkün değildir. Dinler ilk olarak ilahi olan ve ilahi olmayan şeklinde ikiye ayrılır. İlahi dinler arasında İslamiyet haricinde Yahudilik ve Hıristiyanlık da yer almaktadır. Gündemde çok sık yer alan Alevi - Sunni tartışmalarına da İslami chat odalarında yer verilir. Herkes din ya da gündemdeki konular hakkında fikirlerini özgürce ifade eder. Ancak kimsenin kimseyi kırmadığı bu ortamda her kullanıcı gününü güzel geçirir ve huzurla ortamı terk eder. Bu ortamda kurulan arkadaşlıkların da tadına doyum olmaz. Genel olarak kanalda edilen sohbet, arka planda özel mesajlarla kullanıcıların kendi aralarında yaptıkları değerlendirmelere konu olabilir. Ancak herhangi bir gruplaşmanın söz konusu olmaması takdire değerdir. En saygılı birliktelikler de bu sitelerden çıkar. Haberlerde gördüğünüz, sohbet sitesinde tanışıp evlenenler genellikle İslami sohbet odalarındandır. Çünkü burada birbirine verilen değer hat safhadadır.

İslami Sohbet Odaları

İslami sohbet odaları, dini paylaşımların teknolojiden faydalanarak internet üzerinden paylaşıldığı ortamlar olarak göze çarpıyor. Bir toplumun birbirine bağlanmasındaki en temel unsur olarak bilinen dinin, televizyon programlarında çok sık anlatılması söz konusu. Ancak burada sadece konu hakkında fikir ve bilgi sahibi olan kişileri dinleme şansını elde edebiliyoruz. Arada bir sosyal medya hesaplarından sorular yöneltilse de herkesin sorusunun okunması mümkün olmuyor. Kitaplarda da çok başarılı bir şekilde anlatılan din ile insanların bilgi sahibi olmaları sağlanıyor. Bazı toplantılar düzenlenerek kişiler karşılıklı bu alanda sohbetler de gerçekleştirebiliyorlar. Ancak İslami sohbet odaları kadar rahat ve seviyeli bir paylaşım ortamı yüz yüze iletişim ile ne yazık ki sağlanamıyor. Çünkü insanlar eleştirilmek ya da ayıplanmak korkusu ile akıllarından geçen her şeyi soramıyor; söyleyemiyorlar. Ancak İslami chat odaları için aynı durum söz konusu değil. Çünkü bu ortamda herkesin bir kullanıcı adı var. Ve bu kullanıcı adları, kimlik kartında yazılı olan ad ve soy addan çok daha farklı. Dolayısı ile kimse kimseyi tanımıyor. Yüzünü görmüyor. Bu da insanların düşüncelerini rahatlıkla dile getirmeleri sonucunu ortaya çıkartıyor. Bilmemek değil;öğrenmemek ayıp. İslami sohbet odalarında mutlaka konu hakkında bilgisi zengin insanlar da yer alıyor. Hatta onlar bu ortamlara, öğrenme isteği bulunan kişilerin bilgilerini zenginleştirmek adına giriyor. Dolayısı ile onlara İslam dini ve diğer dinler hakkında aklınıza takılan tüm soruları sorabilir; bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz. Eğer sorunuzu kanal genelinde sormak istemezseniz, kullanıcıları gözlemleyebilir ve bilgisine güvendiğinize özel mesaj yolu ile de ulaşabilirsiniz. Alacağınız bilgi sizi tatmin etmediğinde bir başkasına da sorabilirsiniz. Ayrıca bu konuda yapılan sohbetleri gözlemleyebilir ve insanların görüşleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Dini Sohbet Sitesi

Dini sohbet siteleri, chat odalarına nazaran biraz daha farklıdırlar. Sohbet odaları, bir sohbet sitesi içerisinde oluşturulan farklı odalardır. İslami sohbet de bu odalardan biridir. Ancak bir İslami sohbet sitesinde, birbirinden çok farklı İslami sohbet odaları bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, İslami giyim için bir odaya, nikah için başka bir odaya, Ramazan ayı dolayısı ile farklı bir odaya giriş yapabilirsiniz. Yani konuların birbirine karışması durumu söz konusu değildir. Dünyanın her yerinden bu sitelere giriş yapabilen Müslümanlar, sohbetlerini üyeliksiz ve tamamen ücretsiz şekilde gerçekleştirebilirler. Ancak üyelik söz konusu olmasa da kullanmak istediğiniz kullanıcı adını siteye şifreli olarak kaydetmenizi önermemiz gerekir. Aksi halde sizin kullanıcı adınızla bir gün sonra siteye bir başkası giriş yapabilir ve siz, o sitedeyken o adı kullanamayabilirsiniz. Daha da kötüsü sizin adınızı birbaşkası kaydedebilir. O zaman o kullanıcı adını bir daha hiç alamazsınız. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan bir Müslüman, dinine ilişkin bilgilere sahip olabilmek ya da bu gibi konularda konuşabilmek için internete ve sohbet sitelerine fazlasıyla gereksinim duyar. Çünkü Amerika'da kaç tane Müslüman vardır ve onlardan kaç tanesi aynı dili konuşur? Bu nedenle insanları aynı payda altında birleştirmek sohbet siteleri için önemli bir görevdir. Bu da yurt dışında ikamet edenlerin, bu sitelerin değerini daha fazla bilmeleri sonucunu ortaya çıkartır.

Mynet İslami Sohbet

Mynet İslami sohbet, Mynet sohbet odaları arasında adı sayılabilecek kanallardan bir tanesidir. Bu odanın Mynet'in en seviyeli sohbet odalarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Odanın, diğer odalara göre daha fazla kadın kullanıcısı bulunmaktadır. Erkeklerin ise düşünce tarzları diğer odalardaki erkeklere göre daha seviyelidir. Kadınlara yaklaşımları abi kardeş gibidir. Bu, bu odalardan aşk ya da evliliğin çıkmayacağı anlamına gelmez. Ancak burada ilişkiler, diğer odalardaki gibi, tabiri caizse vıcık vıcık yaşanmaz. Hem bu oda içerisinde bulunup, hem de diğer odalarda sohbet edebilir; her ortama uyum sağlayabilirsiniz. Odanın radyosunu dinleme avantajını da elde edersiniz. Ancak eğer radyo dinlemek istemezseniz de kapatma şansınız bulunmaktadır. Bir sohbet odasının radyosunun bulunması aslında sizin için ayrıcalıktır. Diğer kullanıcıların size ya da sizin onlara bu radyo aracılığıyla şarkı armağan edebilmeniz mümkündür.

Ankara İslami Sohbet

Ankara İslami sohbet, genel olarak Ankara'da bulunan ve İslami sohbet etmek isteyen kullanıcılara özel olarak hazırlanmıştır. Bu odayı daha çok Ankara sohbet siteleri ya da İslami sohbet sitelerinde bulabilirsiniz. Mynet ya da Geveze gibi sitelerde bu şekilde özel ayrıntıya giren bir sohbet odası bulabilmeniz zordur. Eğer Ankara'da yaşıyor ve gerektiğinde karşı karşıya da gelebileceğiniz biri ile dini sohbet etmek istiyorsanız, katıldığınız sohbet odasını bu şekilde özelleştirmenizi öneririz. Hem de böylece kalıcı arkadaşlıklar kurmuş olursunuz.

İslami Sohbet Sitesi

İslami sohbet sitesi araştırması yaparken, genel anlamda büyük sohbet sitelerinin de bu amaca yönelik sohbet odalarının bulunduğunu hatırlamalısınız. Ancak eğer şehrinize ya da cinsiyetinize özel bir sohbet sitesi arayışınız varsa, arama motorunu bu amaca yönelik olarak kullanabilir, İstanbul İslami sohbet, Adana İslami chat, Mersin İslami sohbet sitesi... gibi aramalar yapabilirsiniz. Bu şekilde daha kolay hedefinize ulaşacağınızı belirtmek isteriz.